Strona Internetowa Parafii św. Benedykta w Sierpcu
Kontakt · Kancelaria · Intencje mszalne · Ratujmy Sanktuarium · Wirtualny spacer · Zbiórki · Słowo proboszcza... · Galeria 2013/2014 · DojazdPaĹşdziernik 20 2018 07:26:25
Menu Strony

Zapomniane hasło?
Izba Muzealna

Sierpecka Izba Muzealna

15 Stycznia 2006 r. miała miejsce inauguracja działalności Sierpeckiej Izby Muzealnej. Mieści sie w Domu Pielgrzyma. Jak na razie zasób eksponatów jest raczej skromny - fotografie, dokumenty, militaria itp. to jednak można znaleść prawdziwe perełki. Wszystkie pamiątki dla Izby przekazała wdowa po Henryku Gutowskim. Są to medale, odznaczenia, dokumenty z przeładowania przez władze PRL, teksty rozkazów ope­racyjnych, oryginalne konspiracyjne szkice instruktażowe jak dokonać zasadzki czy skonstruować granat. Wśród eksponatów znalazły się również militarne pamiątki z terenu Sierpca i ziemi sie­rpeckiej, które potwie­rdzają burzliwą prze­szłości tego regionu. Prezentowane są nawet kawałki naczyń z wypalanej gliny świadczące o bardzo wczesnym osadnictwie na tym terenie. Mapy, stare banknoty i wiele innych cennych pamiątek.

Ponadto do ekspozycji dołączono galerię przywódców Armii Krajowej, którzy wprawdzie bezpośre­dnio na pewno nie mieli styczności z naszym terenem, jednakże organizatorzy doszli do wniosku, iż tym ludziom również należy się hołd.

Dodane przez Administrator dnia grudzień 22 2008 18:26:41 50062 Czytań · Drukuj